بخش اصلی پوشاک سنتی که بانوان ترکمن بر تن دارند، پیراهن بلندی است که تا قوزک پا را می‌پوشاند و همچنین آنان روسری به نام چارقد بر سردارند که بسیار بزرگ است و با روسری‌های معمولی قابل قیاس نیست.
هر چند امروزه به نظر می‌رسد بخشی از پوشاک اصیل و سنتی ترکمن تا حدودی جای خود را به مصنوعات کارخانه‌ای داده و از جایگاه قبلی خویش فاصله گرفته است، ولی بسیاری از جوانان ترکمن لباس‌های سنتی خود را با فرم و مدل روز می‌دوزند.به گفته پیران این قوم، لباس‌های مردان و زنان ترکمن در گذشته از مواد گوناگونی چون ابریشم، پوست، کتان و پنبه فراهم می‌شد که ابریشم در تهیه این لباسها نقش اساسی داشته است.
همچنین نوع پوشاک بانوان ترکمن با دوره‌های سنی آنها ارتباط دارد و لباسی که دختران برتن می‌کنند با آنچه مخصوص بانوان ازدواج کرده‌است، فرق دارد.
پوشاک سنتی بانوان ترکمن بصورت کلی شامل کلاه، پیراهن بلند، شلوار و قبای سوزن‌دوزی شده، یک روسری بزرگ و کفش می‌باشد.
در زمینه نوع لباس دختران و زنان ترکمن دانشنامه گلستان درمطلبی توضیح می‌دهد که این پوشاک شامل "بوریک" کلاه‌دختران، "کوینک" پیراهن زنانه، "بلق" شلوار سنتی زنان، "قوشق" شالی که بر کمر می‌بندند، "یوپک یالق" نوعی روسری، "آلانگی" یا "آلین دانگی" پارچه پیشانی بند زنان که در قدیم با استفاده از نی‌های ریز نیز درست می‌شده است، "قین‌قاچ" دستمال بزرگی از حریر یا نخ که بانوان برسراندازند و بخشی از آن دهان و فک را می‌پوشاند و به آن "یاشماق" نیز گفته می‌شود، "چارقد" روسری بزرگ گلدار، "چاشو" نوعی چادرشب، "کووش" کفش و "چاود" نیم تنه مخصوص دوران عروسی دختر است.
گفتنی است که رنگ قرمز دربین پوشاک سنتی بانوان ارزش خاصی داشته و سربند، معرف طایفه و نیز موقعیت زنان ازدواج کرده و یا دختران است.دختران ترکمن از یک کلاه مخصوص سوزندوزی شده که بیشتر شبیه عرق چین است و "بوریک، طاخیه یا طاقیه" نام دارد استفاده می‌کنند و پس از ازدواج از "آلانگی" یا "آلین دانگی" استفاده می‌کنند که وجه ممیزه شاخص دوشیزگان از بانوان است.


در گذشته، "آلین دانگی" شکل استوانه داشته و بالای کلاه نسبت به پایین آن اندکی گشادتر است و در بالای آن دستمال بزرگی از حریر یا نخ به نام "قین قاچ" می‌اندازند که یک سر آن پشت سر افتاده و سر دیگر آن دهان وفک را می‌پوشاند وبه آن "یاشماق" نیز گفته می‌شود.
پیراهن بانوان ترکمن نیز لباس بلندی است که از پارچه‌های زیبای گلدار یا ساده تهیه شده و به آن "کوینک" می‌گویند.

/ 1 نظر / 32 بازدید
...

سلام بانو من خیلی اتفاقی وب شما را پیدا کردم وقتی داشتم در مورد آداب و رسوم ایرانیان تحقیق میکردم مایه افتخاره که با شما آشنا شدم...خوشحال میشم لطف کنید به من هم سر بزنید و با هم تبادل اطلاعات داشته باشیم...[لبخند]