روژلب یا ماتیک فرآورده آرایشی و زیبایی است که شامل رنگدانه، روغن و موم نرم‌کننده‌هایی است که رنگ و قوام را به لب‌ها می‌رساند.

سابقه استفاده از روژلب به پنج هزار سال پیش برمی‌گردد. به‌طور مثال کلئوپاترا، ملکه مصر از بدن خرد شده سوسک کارمین و پایه‌ای از عصاره مورچگان، رنگ قرمز تیره‌ای به دست می‌آورد و آن را روی لب خود به کار می‌برد.

خوب است بدانیم که روژ به زبان لاتین یعنی قرمز و چون در عصر جدید اولین و بیشترین فرآورده آرایشی لب‌ها رنگ قرمز بود،‌ به روژلب مشهور شد و نام دیگر آن ماتیک است.

روژ لب در قرن ۱۶ و زمان سلطنت الیزابت اول،‌ مورد پسند واقع شد و بیشتر از موم زنبور و رنگ قرمز گیاهان ساخته می‌شد.

بار دیگر پس از جنگ جهانی دوم و رونق صنعت فیلم‌سازی و تبلیغات فراوان و شرکت هنرپیشگان مشهور سینما در این تبلیغات، استفاده از روژلب رونق گرفت. اصطلاح جالبی وجود دارد به نام دوگانه لب یا Lip-duo که به مفهوم ترکیب روژ و خط لب است. شکل دیگری از روژلب، نوع مایع و بدون موم است که به صورت نیمه‌دایمی روی لب می‌ماند. این فرآورده مایع در دهه ۹۰ میلادی از سوی شرکت بین‌المللی Lip-Ink به وجود آمد و سازندگان دیگر نیز شروع به تولید آن کردند. در حقیقت روژلب مایع،‌ مدت بیشتری روی لب می‌ماند و رنگ لب را بیشتر نگه می‌دارد.

 آداب استفاده از روژ لب:

برای اینکه روژلب مدت بیشتری دوام داشته باشد، بهتر است ابتدا از فونداسیون، روی لب‌ها استفاده کنید و سپس روژلب بزنید. با دستمال، رنگ اضافی را بگیرید، دوباره روژ بزنید و در پایان با پودر روی آن را بپوشانید. از آنجا که فونداسیون و پودر، لب‌ها را خشک می‌کند، از روژلبی با فرمول کرم استفاده کنید تا اثر خشکی را خنثی کند.

برای استفاده از روژ، بهتر است ابتدا لب‌ها را کامل بکشید، سپس از مرکز لب شروع کنید به زدن روژ و تا گوشه‌های لب این کار را ادامه دهید. برس‌های مخصوص لب‌ها کمک می‌کند تا رنگ بهتری به لب‌ها داده شده و مقدار اضافی آنها پاک شود.

یک روش روژ زدن سریع لب‌ها این است که مقداری از آن را به لب پایین بزنید سپس لب‌ها را به هم فشار دهید دوباره با اسفنج مخصوص، گوشه‌های لب را نیز رنگی کنید.

برای اینکه ظاهری طبیعی‌تر به آرایش لب‌های خود بدهید، بد نیست به این نکات توجه کنید:

• برای داشتن لب‌های برجسته‌تر و نمایان، می‌توانید از رنگ صورتی خنثی استفاده کنید به صورتی که متناسب با تون پوست‌تان باشد. بانوانی که رنگ پریده‌تر به نظر می‌رسند، می‌توانند از روژلب نارنجی روشن با ته‌مایه صورتی استفاده کنند و زنانی با پوست گندم‌گون یا به اصطلاح زیتونی، می‌توانند از سایه برنزه قهوه‌ای بهره برند. از خط لب استفاده نکنید چون نیازی به خطوط برجسته و نمایان نیست. برق لب شفاف را به وسط لب‌ها بزنید تا رنگ روژ خود را نشان دهد.

• برخی از روژلب‌ها حس بهتر و حجم بیشتری به لب‌ها می‌دهند و حتی طعم خاصی دارند. شما می‌توانید از روژلب‌هایی با طعم و عطر دلخواه نیز استفاده کنید.

• زنان مسن‌تر بهتر است از روژلب‌های کرمی استفاده کنند.

• سایه‌های قهوه‌ای و نارنجی موجب می‌شود تا دندان‌هایتان زرد جلوه کنند. پس برای داشتن تصویری کامل و زیبا، از آنها تا حد امکان استفاده نکنید.

• در فصل تابستان و گرما و زمستان و خشکی هوا، ممکن است لب‌هایتان ترک خورده شوند. به آرامی با مسواک، پوسته‌ها را بردارید و از یک نرم‌کننده و آرامش بخش برای لب‌ها استفاده کنید تا پس از استفاده از روژلب، زیباتر به نظر آیند.

 

خط‌ لب:

خط لب همیشه برای آرایش لب، ضروری نیست اما اگر بخواهید استفاده کنید،‌ باید پیش از مصرف از روژلب باشد. رنگ خط لب باید خنثی و با سایه روژلب متناسب باشد. قطعا شما نمی‌خواهید بدون روژ و فقط با خط لب آرایش کنید پس باید ضخامت و محل آن طوری باشد که هم خطوط طبیعی لب بالا را نمایان کند و هم از مرکز لب بالا به کناره‌ها کشیده شود. برای تیزکردن مداد خط لب هم بهتر است مدتی آن را در یخچال بگذارید، سپس با تراش بتراشید.

/ 0 نظر / 17 بازدید