فرم دادن به موی سر از زمانهای دور آرزوی خانمها بود. آنها برای دستیابی به این کار انواع و اقسام روشها را می آزمودند. فر اولین بار توسط چینی ها و با سفیده تخم مرغ روی موی سر به مرحله عمل در آمد. روشهای دیگری که بعد ها بکار بسته شد عبارت بود از اینکه:


1) خانمها موها را به قطعات کوچک چوب می پیچیدند و بعد سفیده تخم مرغ را برای ثابت نگه داشتن روی آن می کشیدند و به این ترتیب فر مو شکل می گرفت.


2) بعد ها برای فر گذاشتن از حرارت استفاده می کردند. به این شکل که یک تکه آهن لوله شده را روی آتش می گذاشتند و وقتی که گرم می شد، فوری مو ها را به آن می پیچیدند. دراین مرحله موها حالت فر بخود می گرفت و به این ترتیب فر گرم رواج پیدا کرد.


3) بعدها این شکل از فر گرم حالت کاملتری بخود گرفت یعنی وسیله آهنی با جریان الکتریکی گرم می شد و آن را طوری تنظیم می کردند که حرارت بیش از حد نشود، ولی در این شکل از کار هم گاها اتفاق می افتاد که موها با پوست سر سوخته و ایجاد زخم می نمود. بدیهی است در این شکل از کار، زیانهای بسیاری به مو وارد می شد.


4) بعد فر با بیگودی مخصوص رایج شد. به این ترتیب که ابتدا موها را خیس نموده، سپس با بیگودی می پیچیدند. این نوع فر بدون ضرر بود، ولی دوامی هم نداشت و در عرض یک الی دو روز از بین می رفت.5) در سال 1925 ، در فر گرم تغییراتی بوجود آمد. بدین معنی که تا آن زمان بیگودی ها را به صورت عمودی و قائم به سر می گذاشتند و موها را با آن می پیچیدند ولی از آن تاریخ به بعد بیگودیهایی تهیه شد که بصورت موازی، روی موها قرار می گرفت و بعد با بخار گرم شده و سپس آن را خشک و باز می کردند.


6) در سال 1930 فر سر ( اورولد) توسط شخصی بنام Dareit  در آمریکا کشف شد و در سال 1940 برای اولین مرتبه در آلمان توسط شرکت شوارتسکف تهیه و به بازار عرضه شد. فر سر در دوام میزامپلی، کاملا موثر است. موهای صاف پس از 1 ای 2 روز میزامپلی را از دست می دهند، ولی مو ئی که فر شده باشد، حداقل یک هفته میزامپلی را در خود حفظ می کند


/ 0 نظر / 32 بازدید