لاک ناخن نوعی فرآورده زیبایی است که برای پوشش روی ناخن به منظور زیباتر کردن یا گاهی محافظت از آن به کار می‌رود.

اضافه کردن رنگ به ناخن انگشتان، حدود سه‌هزار سال پیش از میلاد مسیح در کشور ژاپن و ایتالیا شروع شد. چینی‌ها نیز از صمغ عربی، سفیده تخم‌مرغ، ژلاتین و موم زنبور عسل و گیاهان رنگی گوناگون برای ایجاد نوعی لاک و پوشش رنگی ناخن استفاده می‌کردند.

مصریان باستان نیز از گیاه حنا برای رنگ‌آمیزی ناخن خود استفاده می‌کردند که به نظر می‌رسد در زمان سلطه ایرانیان بر مصر به آنجا رفته است چون زنان ایران باستان به استفاده از حنا برای رنگ‌آمیزی لب و مو و ناخن خود مشهور بودند. حتی در استفاده از لاک‌ یا پوشش رنگی ناخن در کشورهای گوناگون آداب و رسوم خاصی وجود داشت. از جمله اینکه رنگ‌های طلایی یا قرمز تند یا نقره‌ای مخصوص اشراف بود و به جز اشراف،‌ سایر زنان نباید از آن استفاده می‌کردند.

در قرن نوزدهم ناخن‌ها با روغن‌های معطر پوشانده و رنگ‌آمیزی می‌شد. همچنین با پودرها و کرم‌های مخصوص آنها را صیقل داده و درخشان و براق می‌کردند.

یکی از محصولات این دوره، خمیر پولیش یا براق‌کننده ناخن به نام گراف هیگو بود که زنان با برس حاوی موی شتر، آن را به ناخن‌ها می‌مالیدند و آنها را درخشان و صیقلی می‌کردند. با ساخته شدن رنگ خودرو در حدود سال ۱۹۲۰، انقلابی در رنگ لاک‌های ناخن ایجاد شد. میشل نیاز فرانسوی، بنیان‌گذار صنعت نوین لاک ناخن است.

مواد تشکیل‌دهنده لاک ناخن شامل: نیتروسلولز محلول در نوعی حلال است که با رنگدانه‌های خاصی رنگ شده است. اجزای پایه لاک شامل تشکیل‌دهنده‌های لایه فیلم، رزین‌ها و پلاستیکی‌کننده‌ها، حلال‌ها و عوامل رنگ‌دهنده است.

البته مواد دیگری هم در لاک ناخن وجود دارد مانند فتالات، تولوئن و فرمالدئید که برخی از شرکت‌های تولیدکننده به علت اینکه از سوی مجامع بهداشتی تحت فشار بودند و عوارضی به صورت آزمایشگاهی در حیوان و انسان مشاهده شد، میزان آن را به زیر حد خطرزا کاهش دادند یا آنها را از محصولات خود حذف کردند.

لاک ناخن و مد:

لاک ناخن به‌طور معمول به رنگ‌های صورتی، قرمز و سایه‌هایی از رنگ‌های گوناگون وجود دارد. معمول است که فرانسوی‌ها رنگ یا سایه‌ای از لاک را روی ناخن به کار می‌برند و لبه‌های ناخن را به رنگ سفید می‌کنند.

پس از اینکه اماترمن در فیلم داستان‌های تخیلی عامه‌پسند (pulpfiction) رنگ قرمز تیره یا Rouge Noir از شرکت شانل (Chanel) را روی ناخن‌های خود مالید، مورد استفاده عموم قرار گرفت.

در دهه ۹۰ میلادی استفاده از این رنگ که به آن قرمز مشکی می‌گویند و در آمریکا به «Vamp» یا «خونی» مشهور است،‌ رایج شد. امروزه جوانان و نوجوانان زیر ۲۰ سال از لاک‌هایی به رنگ نقره‌ای یا ذرات نقره‌ای در زمینه‌ای به رنگ دیگر استفاده می‌کنند.

در حالی که لاک قرمز محبوبیت خود را از دست داده است، رنگ نقره‌ای کم‌رنگ یا صورتی یا ترکیبی از این دو یا رنگ‌هایی همراه با سایه‌های مرواریدی، طرفداران زیادی در میان نوجوانان و دنیای زیبایی پیدا کرده است.

نکاتی درباره کاربرد لاک ناخن:

رعایت نکات کلی به افزایش کیفیت لاک‌ناخن و درخشان‌تر شدن و زیبا‌تر شدن آن کمک می‌کند. به یاد داشته باشید که همیشه با پاک‌کننده مناسب، لاک قبلی و چربی‌های موجود روی ناخن را پاک کنید و سپس لایه‌ای نازک از لاک را روی ناخن بمالید. پس از خشک‌شدن، لایه دیگری از لاک را روی ناخن بمالید. بیش از یکی دو بار در هفته از لاک و پاک کن آن استفاده نکنید چون ناخن بیش از حد خشک می‌شود.

• برای مانیکور کردن به روش فرانسوی، با مداد سفید مخصوص ناخن از زیر ناخن، لبه آن را خط‌کشی کنید و از مرز این خط به بعد را از روی ناخن، با لاک رنگ‌‌آمیزی کنید.

• فراموش نکنید که هفته‌ای یک بار دستان خود را ماساژ دهید تا جریان خون ناخن و رشد آن افزایش یابد.

• برای تقویت و طولانی شدن عمر لاک و پوشش سخت ناخن، پس از لاک زدن، دست‌های خود را در بطری آب یخ به مدت ۳۰ ثانیه قرار دهید.

• اگر بخشی از لاک ناخن‌تان پرید، به جای اینکه ناحیه آسیب‌دیده را با لایه‌های دیگر از لاک بپوشانید، برای تمیز کردن و استفاده دوباره از لاک ناخن، از پاک‌کننده استفاده کنید

/ 1 نظر / 20 بازدید
مینا

salam.saytetoon alii hast,motashakeram.lotfan amoozesh tasviri ro ziad konid..