استان ‎آذربایجان ‎غربی ‎به دلیل در‎‎برگرفتن ‎دو قوم بزرگ آذری و کرد و هم چنین ایل‌هاو عشایر متعدد دارای انواع مختلف ‎لباس‌های ‎محلی ‎است. با گشتی در استان ‎آذربایجان ‎غربی ‎می‌توان انواع پوشش‌های ‎محلی ‎را در زنان و مردان ‎مشاهده نمود. با گسترش
شهر نشینی و صنعتی شدن جوامع مختلف استفاده از ‎لباس‎‌‎های ‎محلی ‎کم‌کم منسوخ شده ولی ‎هنوز هم در شهرهای کوچک و روستاها از ‎لباس‌های ‎سنتی استفاده می‌شود‎. ‎ایلات و عشایر در این استان پایبندترین افراد نسبت به استفاده از ‎لباس‌های ‎سنتی هستند‎ .

‎هریک از ‎ایل‌های ‎این استان در ‎محاوره‌های ‎خود اسامی ‎مختلفی به ‎لباس‌های ‎خود می‌دهند ولی کلیات ‎پوشش آن‌ها شبیه به هم است. ‎لباس ‎بانوان عشایری از پارچه‌های ‎زیبا و رنگارنگ تهیه ‎می شود که پیراهن گل‌دار و بلندی که آن‌ها می‌پوشند به نام کراس شهرت دارد. این ‎پیراهن‌هابلند، پرچین و گشاد است و معمولا از جنس پارچه‌های ‎مرغوب تهیه می‌شود. زنان ‎عشایری از جلیقه‌ای روی پیراهن گل دار خود استفاده می‌کنند که به الک مشهور است و ‎دارای رنگ‌های ‎زنده و شادی ‎است و زیورآلاتی به آن دوخته شده است. بانوان عشایری از نوعی شال کمر روی پیراهن‌های ‎خود استفاده می‌کنند که ‎به پشت بند مشهور است. آن‎‌‎ها شلوار‌های ‎رنگارنگی را که بلند تا ‎مچ پا است می‎‌‎پوشند که به درپا شهرت دارد و نوعی دستمال سر دارند که شلمه نام ‎دارد‎.

‎در برخی ایل‌های ‎این استان زنان کلاهی بر سر می‌گذارند که به تاس کلا مشهور است و دور تا دور آن ‎ریشه‌های ‎رنگی دارند‎. ‎مردان ایلیاتی نیز از نوعی زیرشلواری استفاده می‌کنند که درپا نام دارد و از پارچه ‎سفید تهیه می‌شود‎. ‎آن‌ها نوعی شلوار از روی درپا می‌پوشند که به شاله‎گیل ‎معروف است و از زانو تا مچ پا تنگ است و چاکی دارد که دکمه می‌خورد‎.

‎پیراهن ‎مردانه آن‌ها به «کراس» شهرت دارد و «ستر» نیز یک نوع کت پشمی مردانه است که در زمستان‌ها استفاده می‌شود. آن‌هادستمال سیاه ریشه‌داری به دور کمر خود می‌بندند که به نام «‎پوشی» معروف است. قوم کرد نیز در این استان معمولا از ‎لباس‌های ‎محلی ‎خود استفاده می‌‎کنند‎.

‎پوشاک‌ مردان‌ و زنان‌ کرد شامل‌ تن‌پوش‌، سرپوش‌ و پاپوش می‌شود که در ‎مراسم‌های ‎گوناگون کار، ‎جشن سوگواری و... با هم متفاوت است‎. ‎لباس ‎مردان‌ کرد شامل «فقیان» (‎مچ‌پیچ) می‌شود که پارچه‌ای کتانی یا ابریشمی به رنگ سفید است که به شکل یک قیف ‎دوخته می‌شود و به دور مچ بسته می‌شود‎.

‎«چوخه» (Coax) نیز نیم تنه‌ای پنبه‌ای یا پشمی ‎است. کردها شلوار‌های ‎گشادی می‌پوشند که دارای دم پای تنگ است و پانتول نام دارد. آن‌هاپیراهنی با آستین‌های ‎بلند می‌پوشند که ‎زبانه‌های ‎آستین آن را دور ‎مچ یا بازو می‌پیچند و شالی نیز از روی ‎لباس‌های ‎خود در ناحیه کمر می‌‎بندند‎.

لباس‌های ‎مردان کرد؛ به طور معمول ‎دارای رنگ‌های ‎سفید، طوسی، ‎قهوه‌ای و مشکی هستند. دستار یا کلاغه‌ که‌ به‌ آن‌ «دشلمه، مندلی‌،رشتی‌، سروین‌ و ‎سربند» نیز می‌گویند؛ وسیله‌ای است که مردان‌ به‌ جای کلاه‌ از آن‌ استفاده‌‏ ‎می‌کنند‎. ‎لباس ‎بانوان کرد ‎از زیباترین ‎لباس‎‎های ‎محلی ‎به‌شمار می‌رود. بیشتر ‎لباس‌های ‎بانوان کردی از رنگ‌های ‎شاد قرمز، آبی، سبز و‎... ‎تشکیل شده و از رنگ‌های ‎شادی برخوردار است. «ماشته» (Masta) پارچه سیاه ابریشمی یک تکه‌ای است که حدود 2 متر طول ویک‏ ‎ونیم متر عرض دارد که هنگام بیرون رفتن از خانه زنان به دوش می‌اندازند. شلواری ‎همانند شلوار مردان‌ مورد استفاده بانوان نیز قرار می‌گیرد. این‌ شلوار را زنان‌‏ ‎کرد، به‌ ویژه‌ زنان‌ روستایی‌، هنگام‌ کار می‌پوشند. در سایر مواقع‌، زنان‌ شلوار ‎گشاد از جنس‌ حریر استفاده می‌کنند. زنان کردی نیم تنه‌ای روی پیراهن خود استفاده ‎می کنند که به «کلنجه» مشهور است. زنان کرد از نوعی کلاه نیز استفاده می‌کنند که به ‎شکل استوانه‌ای کوتاه است و روی آن با پولک‌های ‎رنگین تزیین می‌شود. برخی ‎دیگر از زنان کرد نیز از نوعی روسری یا دستار استفاده می‌کنند که دارای رشته بلندی ‎از ابریشم سیاه و سفید با ملیله‌دوزی است و به «کلکه» (Kaleka) شهرت دارد‎.

/ 6 نظر / 26 بازدید
khaterangi

سلام تمام عاشقانه هادرخط رنگی.آی آرباپیج رنک 2 مهربانم دیگر نگران تنهایی من نباش این روزها دل خوش به محبت غریبه ای هستم و فانوسی که گهگاه تو برایم روشن می کنی بیاندیش به بادبادک های بر باد رفته و کوکانی که پشت چراغ های قرمز به جای بادبادک معصومیتشان را به باد می دهند سمانه گل محمدی

صنایع رباتیک آراد

باسلام با نهایت احترام متقاضی تبادل لینک و تبادل بنر با وبلاگ شما میباشم سایت ما را با عنوان "صنایع رباتیک آراد" لینک کنید. سپس یک ایمیل حاوی عنوان لینک وبلاگتان برای ما ارسال کنید. سایت ما دارای: Page rank:3 500000 بازدید در روز و دارای 4 دامنه اختصاصی میباشد. www.aradrobo.com www.saha-co.com www.robowar.ir www.robocop.ir با تشکر

تورك اوغلو

سلام/آيا شما واقعن از جمعيت آذربايجان غربي اطلاع داريد كه جمعيتي از كرد نام ميبريد .آدمهاي مثل شما زبان ما را گرفتند وحالا خاكمان واصلالتمان را خواهشن نام كرد را ازآذربايجان غربي حذف كرده وبه اقليت نگاه كرده وبه يك ملت زجر كشيده(تورك) احترام بگذاريد.باتشكر

سلام من به دنبال تحقیق برای لباس محلی لذربایجان غربی هستم مسیشه کمکم کنید ممنون میشم

خیلی بد بود نتونستم ک÷ی کنم

حمیدرضا

ممنون بسیار زیبا بود به وب منممم سر بزن مممنون